This is a meeting of the Council of Hart Borough Council held on the 18th May 2023.

The last meeting of the Council was on the 22nd Feb 2024, and the next meeting will be 24th Apr 2024.

Meeting Status

Confirmed; AGM

Agenda Published

Yes

Decisions Published

No

Minutes Published

Yes

Meeting Location

Council Chamber

Meeting Recordings

We know of no meeting recordings. If you know of one, let us know.

Agenda

Item Title Minutes
1 ELECTION OF CHAIRMAN

Cllr Worlock began the meeting by holding a minute’s silence in memory of former Councillor, Myra Billings.

 

Cllr Worlock gave a summary of her year as Chairman.  She thanked Members, officers and staff for their support during her tenure.

 

Cllr’s Farmer, Neighbour and Radley congratulated Cllr Worlock on her successful year.

 

Councillor Wildsmith was proposed as Chairman for 2023/24 by Councillor Neighbour and seconded by Councillor Butler.

 

Voting by a show of hands was not unanimous.  A recorded vote was undertaken.

 

For:  Axam; Bailey; Blewett; Butler; Clarke; Cockarill; Collins; Davies; Delaney; Engstrom; Harward; Makepeace-Browne; Neighbour; Oliver; Quarterman; Radley; Smith, Thomas, Vernon (19)

 

Against: Butcher, Coburn, Dorn, Farmer, Forster, Kennett, Southern (7)

 

Abstain: Hale, Worlock (2)

 

 

DECISION

 

That Councillor Wildsmith be elected Chairman of the Council for the municipal year 2023/24.

 

 

Cllr Wildsmith proposed a vote of thanks for Cllr Worlock, congratulating her on her work as Chairman during 2022/23 and presenting her with her past Chairman’s badge.

 

2 ELECTION OF VICE CHAIRMAN

Councillor Smith was proposed by Councillor Radley and seconded by

Councillor Neighbour.

.

Voting by a show of hands was not unanimous. A recorded vote was

undertaken.

 

For:  Axam; Bailey; Blewett; Butler; Clarke; Cockarill; Collins; Davies; Delaney; Engstrom; Hale, Harward; Kennett, Makepeace-Browne; Neighbour; Oliver; Quarterman; Radley; Smith, Thomas, Vernon, Wildsmith, Worlock (23)

 

Against: Dorn, Southern (2)

 

Abstain: Butcher, Coburn, Farmer, Forster (4)

 

 

DECISION

 

That Councillor Smith be elected Vice Chairman of the Council for the

municipal year 2023/24.

 

3 MINUTES OF PREVIOUS MEETING Minutes , 27/04/2023 Council
Appendix A - Full Council April 23, 27/04/2023 Council

Cllr Radley proposed an amendment to the minutes to reflect the content of the meeting that was missing from the live feed of 27 April 2023.  Seconded by Councillor Makepeace-Browne.

 

The Chairman advised that the Constitution does not allow this action, but members could decide to.

.

Voting by a show of hands was not unanimous. A recorded vote was

undertaken.

 

For:  Axam; Blewett; Butler; Clarke; Cockarill; Collins; Davies; Delaney; Dorn, Engstrom; Kennett, Makepeace-Browne; Oliver; Quarterman; Radley (15)

 

Against: Butcher, Coburn, Farmer, Forster, Hale (5)

 

Abstain: Bailey, Harward, Neighbour, Smith, Southern, Thomas, Vernon, Wildsmith, Worlock (9)

 

 

DECISION

 

The proposal to amend the minutes to reflect the content of the meeting of 27 April 2023 that was missing from the live feed was agreed.

 

The Minutes of the meeting of 27 April 2023 were then confirmed and signed as a

correct record.

4 APOLOGIES FOR ABSENCE

Apologies were received from Councillors Crampton, Crisp, Woods and Wright.

 

5 DECLARATIONS OF INTEREST

No declarations made.

 

6 CHAIRMAN AND CHIEF EXECUTIVES' ANNOUNCEMENTS

The Chairman welcomed all members to the municipal year.  He confirmed that he would provide further information on his plans for his year as Chairman at the next Council meeting. 

 

A question has been received regarding the use of barbed wire at Fleet Pond.  The Chairman asked the Leader of the Council to provide a written response to all members within 7 days.

 

CHIEF EXECUTIVES’ ANNOUNCEMENTS

 

None.

7 MEMBERSHIP OF CABINET

CONSENT FOR CONTINUATION OF TERM FOR THE LEADER OF THE COUNCIL

 

Consent was sought for the continuation of Councillor David Neighbour as Leader of the Council for a further three-year term (see article 2, Paragraph 2.6 of the Constitution).

 

Cllr Radley proposed. Cllr Quarterman seconded.

 

 Voting by a show of hands was not unanimous.  A recorded vote was undertaken.

 

For:  Axam; Bailey; Blewett; Butler; Clarke; Cockarill; Collins; Davies; Delaney; Engstrom; Hale, Harward; Kennett, Makepeace-Browne; Neighbour; Oliver; Quarterman; Radley; Smith, Thomas, Vernon, Wildsmith (22)

 

Against: Dorn, Farmer, Forster, Southern (4)

 

Abstain: Butcher, Coburn, Worlock (3)

 

 

DECISION

 

That Councillor neighbour will continue as Leader of the Council for a further tree-year term in accordance with article 2, Paragraph 2.6 of the Constitution 

 

MEMBERSHIP OF CABINET

 

The Leader confirmed membership of Cabinet and their Portfolios:

 

Councillor Neighbour          Leader - Strategic Direction and Partnerships

Councillor Radley                Deputy Leader - Finance

Councillor Oliver                   Community Safety and Development Management

Councillor Cockarill             Planning Policy and Place

Councillor Collins                 Regulatory

Councillor Clarke                 Digital and Communications

Councillor Bailey                  Community

Councillor Quarterman        Climate Change and Corporate Services

8 MEMBERSHIP OF COMMITTEES

The Chairman asked for nominations for the unallocated place on the Audit Committee.

 

Councillor Radley proposed Councillor Thomas. Cllr Collins seconded.

 

Voting by a show of hands was unanimous. Councillor Thomas was confirmed as a member of the Audit Committee.

 

The nominations for Membership for each Committee, with regards to the rules of political proportionality, were confirmed:

 

 

Committee

Seats

Con

Lib Dem

CCH

Ind

Audit

7

Hale

Blewett

Axam

 

 

 

Southern

Engstrom

Davies

 

 

 

 

 

Thomas

 

 

 

 

 

 

 

Licensing

11

Coburn

Crisp

Collins

Smith

 

 

Farmer

Harward

Clarke

 

 

 

Forster

Vernon

Delaney

 

 

 

 

Woods

 

 

 

 

 

 

 

 

O&S

11

Butcher

Engstrom

Butler

Smith

 

 

Coburn

Harward

Davies

 

 

 

Dorn

Vernon

Thomas

 

 

 

Farmer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Crime &

Disorder

3

Butcher

Wildsmith

Butler

 

 

 

 

 

 

 

5 Councils

2

Farmer

 

 

Smith

 

 

 

 

 

 

Planning

11

Butcher

Blewett

Makepeace-

Browne

 

 

 

Kennett

Cockarill

Oliver

 

 

 

Southern

Quarterman

Radley

 

 

 

Worlock

Wildsmith

 

 

 

 

 

 

 

 

Staffing

9

Crampton

Bailey

Butler

 

 

 

Farmer

Neighbour

Makepeace-Browne

 

 

 

Worlock

Woods

Radley

 

 

 

 

 

 

 

Standards

6

Dorn

Harward

Makepeace-Browne

 

 

 

Kennett

Woods

Oliver

 

 

 

 

 

 

 

Appeals

6

Dorn

Harward

Makepeace-Browne

 

 

 

Kennett

Engstrom

Radley

 

 

DECISION:

 

That the membership of the Committees be agreed as above.

           

9 ELECTION OF CHAIRMAN OF COMMITTEES

Members of the Committees established under Minute No 8 above elected their Chairmen for the 2023/2024 municipal year.

 

DECISION

 

That the Committee Chairmen be agreed:

 

Committee                           Chairman

Audit                                       Axam

Licensing                               Smith*

Planning                                Quarterman

Overview & Scrutiny            Dorn

Staffing                                  Makepeace-Browne

 

*Council consented to waive Standing Order 28.8 to agree the election of

Councillor Smith as Chairman of Licensing Committee.

 

10 ANNUAL REPORT FROM THE CHAIRMAN OF THE OVERVIEW AND SCRUTINY COMMITTEE 23 04 11 Chairmans Report_2023_v1.0, 11/04/2023 Overview and Scrutiny Committee

The Chairman of the 2022/23 Overview and Scrutiny Committee, Councillor

Dorn, presented the Committee’s Annual Report and thanked Committee members for their work.

 

Members noted the work of the Overview and Scrutiny Committee over the last year.

 

 

Meeting Attendees

Bethany Woods photo
Committee Member
Bethany Woods

Liberal Democrat

Apologies

Profile
Brian Blewett photo
Committee Member
Brian Blewett

Liberal Democrat

Present, as expected

Profile
David Neighbour photo
Committee Member
Leader
David Neighbour

Liberal Democrat

Present, as expected

Profile
Gerry Crisp photo
Committee Member
Gerry Crisp

Liberal Democrat

Apologies

Profile
Graham Cockarill photo
Committee Member
Portfolio Holder - Planning Policy and Place
Graham Cockarill

Liberal Democrat

Present, as expected

Profile
Mark Vernon photo
Committee Member
Mark Vernon

Liberal Democrat

Present, as expected

Profile
Peter Wildsmith photo
Chairman
Chairman
Peter Wildsmith

Liberal Democrat

Present, as expected

Profile
Richard Quarterman photo
Committee Member
Portfolio Holder - Climate Change and Corporate Services
Richard Quarterman

Liberal Democrat

Present, as expected

Profile
Robert Harward photo
Committee Member
Robert Harward

Liberal Democrat

Present, as expected

Profile
Silke Engström photo
Committee Member
Silke Engström

Liberal Democrat

Present, as expected

Profile
Stuart Bailey photo
Committee Member
Portfolio Holder - Communities
Stuart Bailey

Liberal Democrat

Present, as expected

Profile
Dermot Smith photo
Vice-Chairman
Vice-Chairman
Dermot Smith

Independent

Present, as expected

Profile
Chris Dorn photo
Committee Member
Chris Dorn

Conservative

Present, as expected

Profile
Dr Anne Crampton photo
Committee Member
Dr Anne Crampton

Conservative

Apologies

Profile
Jane Worlock photo
Committee Member
Jane Worlock

Conservative

Present, as expected

Profile
John Kennett photo
Committee Member
John Kennett

Conservative

Present, as expected

Profile
Jonathan Wright photo
Committee Member
Jonathan Wright

Conservative

Apologies

Profile
Jon Hale photo
Committee Member
Jon Hale

Conservative

Present, as expected

Profile
Mark Butcher photo
Committee Member
Mark Butcher

Conservative

Present, as expected

Profile
Selena Coburn photo
Committee Member
Selena Coburn

Conservative

Present, as expected

Profile
Spencer Farmer photo
Committee Member
Spencer Farmer

Conservative

Present, as expected

Profile
Steve Forster photo
Committee Member
Steve Forster

Conservative

Present, as expected

Profile
Tim Southern photo
Committee Member
Tim Southern

Conservative

Present, as expected

Profile
Alan Oliver photo
Committee Member
Portfolio Holder - Community Safety and Development Management
Alan Oliver

Community Campaign Hart

Present, as expected

Profile
Angela Delaney photo
Committee Member
Angela Delaney

Community Campaign Hart

Present, as expected

Profile
Chris Axam photo
Committee Member
Chris Axam

Community Campaign Hart

Present, as expected

Profile
Gill Butler photo
Committee Member
Gill Butler

Community Campaign Hart

Present, as expected

Profile
James Radley photo
Committee Member
Deputy Leader and Portfolio Holder - Finance
James Radley

Community Campaign Hart

Present, as expected

Profile
Katie Davies photo
Committee Member
Katie Davies

Community Campaign Hart

Present, as expected

Profile
Tina Collins photo
Committee Member
Portfolio Holder - Regulatory
Tina Collins

Community Campaign Hart

Present, as expected

Profile
Tony Clarke photo
Committee Member
Portfolio Holder - Digital and Communications
Tony Clarke

Community Campaign Hart

Present, as expected

Profile
Wendy Makepeace-Browne photo
Committee Member
Wendy Makepeace-Browne

Community Campaign Hart

Present, as expected

Profile
Officer
Committee and Member Services Manager
Sharon Black

None

In attendance

Officer
Chief Executive
Daryl Phillips

None

In attendance

Secretary
Committee and Member Services Officer
Emma Evans

None

In attendance

Source

This meeting detail is from Hart Borough Council website